Merülőhelyek Magyarországon:
Magyarországi merülőhelyek:
Hazai vízeink között is számos érdekességet és szép merülőhelyet kínáló helyszín közül választhatnak a búvárok uticélt. Az alábbi lista folyamatosan bővül egyelőre a teljesség igénye nélkül kerül bemutatásra pár általam is látogatott merülőhely.
Merülőhelyek:
Dorog, Palatinus-tóTata Fényes forrás
Kőbánya
Magyarország:
Dorog, Palatinus-tó:
Budapesttől 39km-re, autóval csupán kb. 50 perc távolágban található Dorogon a Palatinus-tó. A tó 32 ha felületű. Legmélyebb pontja 12 méter. A búvárokat egy jól felszerelt bázis fogadja a kulturált szép strandon belül, parkolási lehetőséggel.A vízbe jutás a lapos partról történik, itt viszonylag gyorsan mélyül a víz. A víz alatt több a gyakorláshoz és egy tanfolyamsorán elvégzendő feladatokhoz kivallóan alkalmas trepni is el van helyezve. Illetve sok műroncs látványosságot is találunk a víz alatt. Az egyes trepnik ki is vannak bolyázva, így akár a felszínen a bolyáig úszva kötél mentén leereszkedve is kezdhetjük a merülésünket, de víz alatt is könnyen megtalálhatóak, mivel a trepniken is táblákat helyeztek el hogy melyik kötél hova vezet. Az összes látványosságot és trepnint összeköti a kötélpálya. Több merülésre elegendő látnivalót tartogat a tó a búvárok számár. Jól fel lehet osztani a merülést 2-3 külön merülésre, így kényelmesen végig nézhető minden.
Látványosságok:
A bázis térképe:
Alapvetően a látványosságokat két oldalra csoportosítom, ha szembe állunka tóval a jobb és a baloldalon található érdekességekre.
Középen a 2 számú trepni van ahol többnyire tanyázik egy pár hal rögtön.
Jobboldalt találjuk a következőket:
3 és 4 trepni
3 és 4 a térképenMindkét trepni alakalmas a gyakorlásra fából készült felületén kényelmesen lehet térdelni és gyakorlatozni. Alatta kisebb nagyobb halak számára szolgálhat búvóhelyül
Haltartás:
/8 számú a térképen/Olyan fából készült rekesz szerűségek amiben a halak kényelmesen érzik magukat és jól meg tudnak bújni. Ezért sok halat találhatunk itt.
Internet:
/13 számú a térképen/Itt egy valóságos kis víz alatti iroda fogadja látogatót számítógéppel asztalla, székkel.
Gerenda:
/14 számú a térképen/Egy 10,7 méter hosszú tölgy gerenda különleges történettel. Mára már teljesmértékben belakták a kagylók. Impozáns látványt nyújt a vízben.
Búvármúzeum:
/9 számú a térképen/A búvármúzeum egy egyedülálló dolgo a világon, ilyen tárlatott sehol másol nem csodálhatunk meg. Érdekes régi búvár felszereléseket nézhetünk meg itt. Ráadásul nagyon sok hal is itt érzi jól magát. A Palatinus-tó merülésének egyikfénypontja a múzeum. Bővebb információt a múzeumról a búvármúzeum oldalán itt >> található.
Bal oldalt találjuk a következőket:
200 méteres kötélpálya:
Baloldalt az 1 es terpniről indul egy kb. 200 méters kötélpálya végén egy haltartás találunk és pár kidőlt fát. Itt többnyire nagy harcsák pihennek, melyek igazán élmény dús merülést garantálnak a búvároknak még akkor is ha kicsit többet kell úszni a harcsák miatt megéri. Ide vezető kötél pálya mentén már elérjük a 11 méteres mélységet is ahol általábban pár fokkal hűvösebb a víz, mint amit általában tapasztalhatunk sekélyebben.Ha az 1 számú terpniről nem a 200 méteres kötélpálya fele indulunk hanem balra akkor újabb műroncsokat fedezünk fel. Mind nagyszerű életteret biztosítanak a halak számára, a búvárok örömére sok érdekesség között gazadag élővilágot szemlélhetjük meg. A következő látványosságokat találjuk itt:
Haltartás
/7 számú a térképen/Fatuskó
/16 számú a térképen/Motorcsónak
/19 számú a térképen/Elsüllyedt stég
/10 számú a térképen/Kőfal
/15 számú a térképen/Hattyú
/17 számú a térképen/Alagút
/16 számú a térképen/Palatinus-tó élővilága:
Gazdag élővilágot figyelhetünk meg. A Palatinus-tó víz minősége kiválló, állatalában elég jó látotávolsággal is rendelkezik, így sok élőlényt vehetünk szemügyre egy merülés alakalmával.
Fajok melyekkel találkozhatunk:
Harcsa, Fogassüllő, Ponty, Dévérkeszeg, Sügér, Naphal, Fehér busa, Amúr,Kárász, Balin, Csuka. Ezen felül sok édesvízi medúzákat is megfigyelhetünk, ezek nem okoznak csipést mint némelyik tengeri medúza. Továbbá még folyami rákok is vannak.Magyarország
A tatai Fényes forrás:
Tatán található ez a különleges merülő hely, ezeknek a tavaknak, tórendszernek a víze melegvizű forrásokból származik, így ideális merülési lehetőség akár még télen is hiszen ilyenkor sem hűl 18°C alá a hömérséklete. Sekély víz mélységet találunk, ezért kezdők számára is jó merülési lehetőséget nyujt ugyan, viszont a jó lebegő képességen itt is sok múlik, hiszen a homokos ajzatot könnyű felkavarni. Illetve a gazdag vízalatti növényzeten megülö finom szemcsés homok megbolygatásával könnyen ronthatunk az amúgy kiválló látotávolságon.Több a búvárok által látogatható rész is található itt úgy mint a: Katonai- (Grófi), a Sarki-, és a Körtefás-tóban is lehet merülni.
Budapestől körülbelül 70 km-es távolságban van így autóval egy óra sincs az út, igazán megéri meglátogatni ezt a remek merülőhelyet.
Magyarország:
Kőbányai bányarendszer:
Budapest szívében a X. kerületben található ez a merülő hely. Kevéssé ismert hely, igazi kuriózum. A bánya rendszerben 4 külön olyan vízzel elárasztott részleg van melyben lehet merülni. Van 1 olyan közülük az úgynevezett Park kút amely akár nyiltvizi búvárok számára is merülhető, mivel ennek az egy merülőhelynek (a többivel ellentétben ) van egy levegős nyilt vízfelszni része is tehát szabadon a felszínre leht emelkedni. Ennek köszönhető a kivételes helyzetnek köszönhetően itt nem csak zárttéri vizsgsával rendelkező búvárok merülhetnek.Ám a többi 3 csak olyan búvárok számár merülhető, akik rendelkeznek valamilyen zárt téri vizsgával, legyen az barlangi vagy bányára érvényes búvár minősítés. Nagyon fontos hogy a zárt tereket csak a megfelelő tudás, felkészültségs, végzetség és természetesen felszereléssel lehet merülni. Mivel zárt térről van szó és nem lehet szabadon felszínre emlkedni a merülés bármely pontjáról elöbb ki kell úszni a bejárati részhez.
A bánya rendszer felszíni része is általában hüvős télen/nyáron, a víz hőfok 10-12 °C körüli így erőssen ajánlott a szárazruha viselése ám nem kötelező.