Hidroszféra

Búvár Szárazruha tanfolyam

Szárazruhás búvártanfolyam

(SDI DRY SUIT DIVER)

Szárazruhás búvár DRYSUIT DIVER

Mi is az a búvár szárazruha és miért jó? Erre és még sok más a szárazruhával kapcsolatos kérdésre kapsz válasz a tanfolyam során. Habár szárazruhás tanfolyamot sokan nem veszik túl komolyan ha már van saját szárazruhád nem igazán szokták (sajnos) megkérdezni hogy van-e végzettséged is hozzá . Természetesen nem maga a papír az igazán lényeges hanem a tudás maga. Nem a kártya gyűtésről szól ez a tanfolyam. Igaz nem a leghosszabb elmélettel járó és nem is a legbonyolúltabb búvártanfolyamok egyike, de azért közelse szabadna félválról venni.

Szárazruhás tanfolyamra jelentkezési feltételek:

  • Legalább kezdő búvár minősítése
  • legalább 20 darab igazolt nyíltvizi merülése.

    Mi az a búvár szárazruha?

    Egy olyan speciális búvárruha, mely alatt a búvár teste száraz marad. Mivel a ruha speciális anyagbokból és technológiával készül, gázzáró cipzárral van elátva csukló és nyak madzsetta megoldások pedig úgy vannak kialakítva hogy ne tudjon a víz behatolni. Több féle anyagból készülhetnek szárazruhák manapság a sport és technikai búvárkodásba legelterjettebb a trilaminált anyag és a neoprén mind kettőnek vannak előnyei és hátrányai egyaránt.

    Miért használunk szárazruhát?

    Elsősorban a hideg a kihülés elleni védelem miatt használjuk a szárazruhákat. Általában elmondható, hogy jobban hőszigetel, mint egy nedves ruha, persze sok múlik az aláöltözeten is. Mivel a vízben a hő leadás sokkal nagyobb mint a levegőn így ha hűvösebb vízekben akarunk merülni nagyon fontos a megfelelő hővédelem "szigetelés" mely a búvárkodásban a búvárruha jelenti.

    Személyes véleményem szerint körübelül 20 Celsius fok az a víz hőmérséklet, ami alatt már nem igazán konfortos a leginkább elterjedd 5mm-es nedves neoprén búvárruha. Minnnél gyakorlattabb egy búvár és minnél kevesebb energiát és figyelemt vesz már el tőle az, hogy a lebegésre figyeljen annál inkább fázni kezd még akár nem olyan hideg vízekben is, mint a 19-20 °C-os. Természetesen a hőérzet egy nagyon szubjektív dolog és nagy egyéni eltérések lehetnek.

    Ha gyakran szoktál fázni a víz alatt, és még nem próbáltad a szárazruhás merülést meg fogsz lepődni mennyivel konfortosabb a merülés fázás nélkül.

    Miért jó a szárazruha?

    Egész évben tudsz merülni nem csak a meleg nyári hónapok során, akár annélkül is hogy messzebbi melegebb éghajlatú helyre kéne utazz.

    A hőmérsékletből adódó indokok mellet még fontos indok lehet, hogy zárt térbe (barlangok, bányák, jégalatt) történő merüléseknél is igen elterjedt a száraz ruha használat hiszen egy második kvázi tartalék kiegyenlítő térfogat szerepe is van hiszen a szárazruhák fontos tulajdonsága, hogy egy szelep és egy alacsony nyomású tömlő segítségével levegőt (légzőggázt vagy adott esettben technikai búvárkodásban egy külön kis palackból Argont) tudunk tölteni a ruhába illetve egy leeresztő szelep segítségével ezt kiengedni. Elsősorban nem a szárazruhával szabájozzuk a lebegésünket ennek okairól és mikéntjélrő is szól a tanfolyam.

    A szárazruhás tanfolyam elvégzésére van lehetőség bérelt szárazruhában is ám nagyon, nagyon ajánlott a saját ruha hiszen a megfelől méret nagyon fontos.

    Szárazruhás búvár elméleti tananyaga:

    A búvár megismerkedik:
  • Különböző típusú szárazruhákkal
  • Különböző típusú és anyagú mandzsetták elönyei- és hátrányaival
  • Cipzár típusokkal
  • A szárazruha kiegésíztők fontossága úgy mint; aláöltözetek, csuklya, kesztyű, szárazkesztyű.
  • Milyen uszonyt érdemes választani a szárazuházot stb.
  • Szárazruha karbantártás.
  • Különböző szárazruha szelep típusokkal
  • Szárazruha inflátor tömlő hosszának kiválasztása és vezetése
  • Merülés közben hogy kell használni
  • Vészhelyzetben mit lehet tenni. Egy fél napot vesz igénybe.

    Ha még nincs saját szárazruhád, de szeretnél venni és még nincs szárazruhás képesítésed érdemes a vásárlás elött legalább az elméleti részt megcsinálni így könnyebben fogsz tudni dömntést hozzni, hogy a te merülési céljaidhoz melyik típus igazodik a legjobban.

    Szárazruhás búvár gyakorlat:

    Standardban az előírt a minimáls 2 db nyilt vizi merülés. Véleményem szerint ahhoz, hogy a búvár magabiztosan rutin szerűen tudja kezelni szárazruháját több idő szükséges.

    Ezért 1. alkalom uszodában vagy védett vízben tartom.
    Majd 1 merülési nap napi legalább 2 merüléssel nyilt vízen. Ezt követi a vizsga nap ahol szintén legalább 2 merülést végre hajtunk. Így a tanfolyam végére legalább 4 nyiltviz merülést gyűjtött a búvár szárazruhában. Ami még csak a rutinhoz vezető út eleje, de legalább már egy alapvető gyakorlattal rendelkezik a búvár.

    A szárazruhás búvár vizsga:

    Először a tanuló egy elméleti vizsgát tesz. Ezt követi a gyakorlati vizsga. A gyakorlati vizsga, aminek során minimálisan 2db nyílt vízi merülést végre kell hajtania.
  • Amit nyújt a szárazruhás búvártanfolyam:

    Szárazruhás búvár DRYSUIT DIVER
    A sikeresen levizsgázott búvár nemzetközileg elismert fényképes búvárigazolvány tulajdonosa lesz.
    Szárazruhás merüléseket hajthat végre. Tudja kezelni szárazruháját és esetleges meghibásádosák esetén tudja mi a teendő.

    Ismeri a szárazruha fajtákat, azok karbantartására vonatkozó eljárásokat.

    További kérdések, jelentkezésért keress bátran. Elérhetőségek